3 dôvody, prečo investovať do kryptomien, a 3 dôvody, prečo nie

Je neskutočne ťažké zaujímať sa o financie bez toho, aby ste sa dozvedeli, o čom všetkom je rozruch okolo kryptomien. Pravdepodobne ste už počuli príbehy o ľuďoch, ktorí sa cez noc stali milionármi na päte cenových pohybov Dogecoinu (CRYPTO:DOGE), a počuli ste aj o ľuďoch, ktorí prišli o väčšinu svojich peňazí počas jedného z volatilných období Bitcoinu (CRYPTO:BTC).

Veľká otázka: Je investovanie do kryptomien pre Vás to pravé? 

Tu sa pozrieme na 3 dôvody, prečo investovať do kryptomien, a 3 dôvody, prečo sa im vyhnúť.

3 dôvody, prečo investovať

  1. Budete s ním zaobchádzať ako s losom a môžete si dovoliť stratu

Niektorí ľudia sa domnievajú, že kryptomena v roku 2021 je ako internet v roku 2000: teraz bez nej môžete žiť, ale o 10 rokov (alebo možno ešte skôr) už nie. Videli sa výzvy na zvýšenie ceny Bitcoinu, ktoré dosahovali milióny, takže určite existuje významná časť finančnej komunity, ktorá verí, že to tak bude.

 Za predpokladu, že máte dodatočné peniaze na investovanie, môže byť malá alokácia do výšky 5 % alebo menej hodnotnou špekulatívnou hrou. 

  1. Ponúka určitú úroveň diverzifikácie už diverzifikovaného portfólia

Štúdia vedcov z Yaleovej univerzity z roku 2018 dospela k záveru, že na základe profilu rizika a výnosov niektorých kryptomien môže 6 % alokácia do kryptomien pomôcť znížiť volatilitu portfólia. Štúdia tiež ukázala, že Sharpeho pomer (miera výnosu upraveného o riziko) bol v prípade kryptomien v skutočnosti vyšší ako v prípade akcií a dlhopisov počas podobných časových období.

A výskumníci zistili, že faktory, ktoré ovplyvňujú výkonnosť kryptomien, sú úplne odlišné od faktorov iných tried aktív, ako aj od faktorov, ktoré ovplyvňujú výkonnosť iných fiat mien. 

  1. Je to zaujímavé a stojí za to sa o tom dozvedieť

Bez ohľadu na váš konkrétny názor na budúcnosť kryptomien je dosť ťažké tvrdiť, že nejde o úžasný fenomén. Koncepty, ktoré ho obklopujú, vrátane blockchainu a decentralizovaných financií, sú novovznikajúce myšlienky, ktoré budú pravdepodobne základom spôsobu, akým budeme v budúcnosti podnikať (odhliadnuc od cenových prognóz).

Hoci pravdepodobne nie je dobrý nápad pustiť sa z dôvodu diverzifikácie do kryptografického priemyslu naplno, mať istú kožu v hre môže viesť k zaujímavejšiemu poznaniu tejto témy.

3 dôvody, prečo neinvestovať

  1. Existujú veľké otázniky o jej základnej hodnote

Keď si kúpite Bitcoin, v skutočnosti si kupujete sériu 1 a 0, ktoré sa dajú bez problémov presúvať po internete. Neexistuje žiadna podkladová firma, nevyplácajú sa žiadne dividendy ani pomer ceny a zisku. Môže vôbec väčšina ľudí povedať, že kryptomenám skutočne rozumie?

Vzhľadom na divoké výkyvy cien, nedostatok každodennej stability a jej neistú budúcnosť existujú veľmi opodstatnené dôvody, prečo sa od nej držať ďalej, najmä ak sa blížite k dôchodku. 

  1. V držbe inej meny nevidíte žiadnu hodnotu

Pravdepodobne nedržíte iné meny, napríklad japonský jen, čínsky jüan alebo ruský rubeľ, tak prečo by ste mali držať Bitcoin? Existuje argument, že Bitcoin je v skutočnosti legitímna mena, vzhľadom na jeho trvanlivosť, skladovateľnosť a deliteľnosť.

Ak však neinvestujete do iných mien, prečo by mal byť Bitcoin iný? Možnosť držať sa základných indexových fondov typu “kúp a drž” vám pravdepodobne prinesie určitý úžitok aj v prípade, že sa kryptografia rozbehne, takže nemusíte nevyhnutne vlastniť priamo kryptografiu, aby ste profitovali z jej potenciálneho rastu. 

  1. Nie ste si istí udržiavaním kryptopeňaženky

Na internete sa objavujú hororové príbehy o tom, ako ľudia stratili heslá do kryptopeňaženiek a prišli o bitcoiny v hodnote miliónov (alebo dokonca miliárd) dolárov. Keď počujete tieto príbehy, môže vám byť trochu nevoľno, takže ak si nie ste istí, že budete schopní bezpečne spravovať a udržiavať heslá do kryptografických peňaženiek a/alebo kľúče API, možno sa radšej držte ďalej.

Existujú online brokerské spoločnosti (medzi nimi aj Robinhood), ktoré vám umožnia držať Bitcoin bez potreby zložitejšieho ukladania.

Na oboch stranách je veľa dobrých argumentov

Ako pri všetkom, o čom sa oplatí diskutovať, aj tu existuje veľa dobrých dôvodov, prečo investovať do Bitcoinu, a veľa dôvodov, prečo od neho utekať ako od moru. Niektorí ľudia uvádzajú neúspech pri investovaní ako zlyhanie predstavivosti, zatiaľ čo niektorí ľudia sa domnievajú, že prílišné investovanie môže byť jednou z najväčších finančných chýb, aké kedy urobíte.

Bez ohľadu na Vaše konečné rozhodnutie je naozaj dobré sa o Bitcoine a jeho podriadených najprv jednoducho dozvedieť a potom sa rozhodnúť na základe vašej relatívnej tolerancie voči riziku. Pokiaľ budete pri rozhodovaní obozretní (najmä tým, že nebudete investovať príliš veľa), pravdepodobne z toho vyjdete dobre.

Author: Gregoire Blanchard

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.