Zostala pre Cardano nejaká nádej?

Od očakávaného hard forku Alonzo (CRYPTO:ADA) – alebo radikálnej zmeny v protokole blockchainu 12. septembra, ktorá umožnila samovykonateľné, programovateľné dohody (smart contracts) na jej blockchaine – sa investori zbavujú pôvodných mincí siete ADA. Hodnota ADA totiž minulý mesiac klesla o približne 25 % zo svojich historických maxím.

Ako hovorí staré investorské príslovie: “Kupuj fámy, predávaj správy”. Pri pohľade späť bolo jasné, že fork Alonzo bol takouto udalosťou. Ale teraz, keď sa novinky predali, je čas pozrieť sa do budúcnosti a zistiť, či sa blíži oživenie.

Chýbajúce základy

Keďže väčšina jeho vyhliadok je už zapečená v jeho trhovej hodnote 70 miliárd dolárov, teraz je čas, aby Cardano naplnilo svoje očakávania. Bohužiaľ, projekty Cardano sú stále v plienkach. Päť hlavných projektov peer-to-peer softvéru (decentralizovaných aplikácií alebo dApps), ktoré sú vo vývoji v jej sieti, je nasledovných:

Cypher Mind HQ
  • Peer-to-peer platforma na obchodovanie s kryptomenami (decentralizované burzy alebo DEX) ADAX
  • Trh s digitálnymi umeleckými dielami (non-fungible tokens, alebo NFT) THEOS
  • Cardax, decentralizovaná burza pre rôzne typy tokenov Cardano
  • Trh s NFT CNFT.io
  • Indigo Finance, ktorá umožňuje obchodovanie s reálnymi aktívami, ako sú akcie spoločnosti Tesla, na blockchaine Cardano

Väčšina z týchto projektov sa má spustiť až koncom roka 2021 alebo v roku 2022. Najsľubnejší je však CNFT.io, ktorý je už v prevádzke. Objem obchodovania na tejto platforme nedávno prekročil šesťmiestnu sumu za deň. Napriek tomu mnohí skeptici tvrdia, že bude trvať roky, kým tieto služby ospravedlnia nebeskú trhovú kapitalizáciu ADA – ale nemusí to tak byť.

Nie je to úplne hazardná hra 

Je dôležité poznamenať, že hoci základná hodnota jej projektov chýba, pre Cardano by nebolo až také ťažké dobehnúť ju. Vezmime si prípad OpenSea.io, NFT trhoviska postaveného na blockchaine Ethereum. Za posledný rok sa objem transakcií zvýšil takmer z nuly na viac ako 3,4 miliardy dolárov mesačne.

Ďalej je tu DEX Uniswap, ktorý je tiež postavený na blockchaine Ethereum. Objem obchodov s kryptomenami na tejto platforme presiahol 900 miliónov dolárov denne, hoci Uniswap začal fungovať len koncom minulého roka.

A napokon, platformy na požičiavanie a požičiavanie kryptomien inšpirované technológiou Ethereum, ako napríklad Aave, zaznamenali v rovnakom období celkové vklady vo výške viac ako 18 miliárd USD.

Momentálne je sieť Cardano oveľa rýchlejšia, spotrebuje menej energie a účtuje si nižšie poplatky ako Ethereum. Tento posledný bod je obzvlášť dôležitý, pretože na blockchaine Ethereum môže vykonávanie inteligentných kontraktov, napríklad nákup a predaj NFT alebo získanie pôžičky aktív, stáť stovky dolárov. Základný transakčný poplatok v sieti Cardano je približne o 97,3 % nižší.

V dôsledku toho bude mať Cardano v budúcom roku veľa príležitostí na speňaženie svojej technologickej výhody oproti Ethereu. Okrem toho vývojári Cardano nedávno dosiahli partnerstvo so spoločnosťou Chainlink.

Táto dohoda by umožnila inteligentným kontraktom Cardano prepojiť ich vykonávanie s údajmi z reálneho sveta, ako sú cenové kanály, vývoj počasia, výsledky volieb, spotrebiteľské transakcie, ekonomické ukazovatele a ďalšie, rovnako ako sú tieto údaje zahrnuté v klauzulách v bežných kontraktoch.

Cypher Mind HQ

Preto by som zvážil nákup tejto sľubnej mince pri poklese s použitím malého objemu kapitálu.

Author: Gregoire Blanchard

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja