Málokedy sa vyskytol jasnejší prípad ekonomiky voľného trhu ako v kyberpriestore blockchainu.
Napríklad odvetvie decentralizovaných financií (DeFi) sa počas roka 2021 rozrástlo na 80 miliárd dolárov v celkovej zablokovanej hodnote (TVL), pričom pred niekoľkými rokmi bolo takmer nulové, čiastočne vďaka absencii regulácií. Navyše sa predpokladá, že toto číslo sa v roku 2022 zvýši až na 800 miliárd USD.
Bez ďalších zbytočných rečí sa teda pozrime na to, ako môžu tri vysokohodnotné kryptomeny zvýšiť bohatstvo vášho portfólia. Týmito altcoinmi – teda kryptomenami inými ako Bitcoin – sú Ethereum (CRYPTO:ETH), Cardano (CRYPTO:ADA) a Binance Coin (CRYPTO:BNB), resp.
Za posledné štyri roky ETH — najväčší z týchto troch — získal viac ako 1 000 %, Cardano sa vrátilo takmer 9 000 % a napokon Binance Coin obsadil pódium s úchvatným výnosom viac ako 32 000 %.
- Ethereum
Ethereum je blockchain, ktorý vývojári volia na vytváranie decentralizovaných aplikácií (dApps), teda aplikácií, ktoré bežia na peer-to-peer sieťach namiesto centrálnych serverov.
Viac ako 2 845 dApps využíva Ethereum, od sociálnych sietí cez online hry a mediálne kanály až po decentralizované burzy (DEX), kde môžu používatelia obchodovať s kryptoaktívami. Používatelia dApp Ethereum každý deň generujú transakcie v hodnote takmer 200 miliónov dolárov – alebo 67 miliárd dolárov ročne.
Ethereum do konca budúceho roka prejde z energeticky náročného protokolu proof-of-work (PoW) na proof-of-stake (PoS). To umožní samotným držiteľom mincí potvrdzovať transakcie zálohovaním svojich etherov a získavať za to úroky namiesto toho, aby museli prevádzkovať ťažobné zariadenia na nájdenie správneho hashu na potvrdenie transakcií.
Tento krok by podľa odhadov spoluzakladateľa Etherea Vitalika Buterina mohol znížiť spotrebu energie siete až o 99 %. Buterin okrem toho plánuje rozšíriť funkčnosť inteligentných kontraktov Etherium – samovykonávacích dohôd spustených určitými udalosťami – prostredníctvom tzv.
oracle tokenov, ako je Chainlink, ktoré môžu pristupovať k údajom mimo blockchainu a umožňujú vytvárať špecializovanejšie dApps. Z týchto dôvodov si myslím, že Ethereum je vzrušujúca kryptomena, ktorú by ste si nemali nechať ujsť.
- Cardano
Dňa 12. septembra bol konečne uvedený do prevádzky dlho očakávaný Alonzo Fork spoločnosti Cardano, ktorý na jej blockchaine umožňuje funkcionalitu inteligentných kontraktov. Vďaka tomuto kroku mnohí investori veria, že jedného dňa trhová kapitalizácia Cardana vo výške 75 miliárd USD prekoná trhovú kapitalizáciu Etherea vo výške 400 miliárd USD.
Skeptici však tvrdia, že Cardano je nadhodnotené, pretože na jeho blockchaine je vo vývoji len približne 150 projektov a dApps – čo je len nepatrný zlomok tisícov projektov na Ethereu.
Keďže sa však toto odvetvie mení približne každých pár rokov, Cardano má šancu. Cardano už funguje na protokole PoS, dokáže spracovať viac transakcií ako Ethereum a má nižšie sieťové poplatky. Okrem toho sa vývojári Cardano zameriavajú na odvetvie nefinancovateľných tokenov (NFT) budovaním infraštruktúry, napríklad trhovísk.
Napríklad špičkové trhovisko NFT, OpenSea, len minulý mesiac prilákalo objem obchodov vo výške viac ako 3,4 miliardy USD; takže Cardano má určite veľký potenciál presadiť sa na trhu. Zvážte pridanie tejto sľubnej mince do svojho portfólia.
- Minca Binance
Binance Coin je natívna digitálna mena spoločnosti Binance, najväčšej burzy kryptomien na svete, ktorá každý deň v priemere spracuje obchody v hodnote 29,7 miliardy USD.
Pri jej uvedení na trh v roku 2017 bolo možné používať Binance Coin len na uskutočňovanie elektronických platieb medzi partnermi alebo ju používať na platenie obchodných poplatkov na burze Binance. Jeho využiteľnosť však v posledných rokoch explodovala.
Binance Coin (BNB) sa skladá z dvoch vzájomne zameniteľných tokenov na Binance Chain (BEP-2) a Binance Smart Chain (BEP-20). Na Binance Chain môžu používatelia posielať alebo prijímať BNB BEP-2, vydávať nové tokeny BEP-2 alebo vymieňať Binance Coin za iné aktíva na Binance DEX.
Medzitým môžu používatelia vytvárať dAppy v sieti BEP-20 a tokeny BEP-20 sa používajú v rozhraní inteligentných zmlúv. Celková hodnota zablokovaná na BSC zatienila len na reťazci Binance takmer 20 miliárd dolárov, pričom tretina objemu pochádza z PancakeSwap, populárnej DEX.
Nenechajte sa vydesiť trhovou kapitalizáciou Binance Coin vo výške 60 miliárd USD. Okrem BEP-2 hodnota projektov DeFi na BEP-20 presiahla 23,8 miliardy USD. A čo viac, Binance každý štvrťrok odkupuje svoje mince za približne 25 % svojich maklérskych ziskov.
To v druhom štvrťroku znížilo ponuku mincí Binance o 1,3 milióna. Ponuka klesla na 168 miliónov z 200 miliónov počas jej vzniku, čo viedlo k nedostatku a vyššiemu oceneniu. Ide o vzostupnú kryptomenu, ktorú si nechcete nechať ujsť.