Prečo dnes kryptomeny klesli ako skala

Kryptomeny mali v pondelok veľmi ťažký začiatok týždňa, pričom niektoré klesli o 10 % a viac. Vo všeobecnosti prebieha obchodovanie “risk-off”, pri ktorom investori predávajú rizikové aktíva, aby získali stabilnejšie aktíva, a to má tendenciu neúmerne škodiť kryptomenám.

Existujú tiež určité obavy, že finančné trhy čelia hroziacej kríze, a ak to spôsobí krach hodnoty aktív vrátane kryptomien, obchodníci by mohli panicky predávať alebo byť nútení predávať z dôvodu výziev na dodatočné vyrovnanie, čo by spôsobilo kaskádový dopad na trh, ak.

Od 10:30 EDT klesol Bitcoin (CRYPTO:BTC) za posledných 24 hodín o 7,6 %, Ethereum (CRYPTO:ETH) o 8,9 %, Solana (CRYPTO:SOL) o 10,5 % a Cardano (CRYPTO:ADA) o 8,6 %. Menšie kryptoaktíva klesli ešte viac, takže pokles je v kryptografickom odvetví rozsiahly.

Akciový trh celkovo v pondelok ráno prudko klesol, keďže investori zvažujú riziko, ktorému čelia hodnoty aktív. Očakáva sa, že spoločnosť China Evergrande Group, developerská spoločnosť, tento týždeň nezaplatí úroky z dlhu a vzhľadom na záväzky spoločnosti vo výške 300 miliárd USD by to mohlo mať kaskádový vplyv na finančné trhy.

Cypher Mind HQ

Nesplácanie záväzkov veľkou spoločnosťou, ako je Evergrande, by mohlo spôsobiť, že investori sa stiahnu z investovania buď do dlhu, alebo do akcií čínskych nehnuteľností, čo by mohlo mať vplyv na dlhové a akciové trhy v USA: Kolaps jednej spoločnosti spôsobí dominový efekt na finančných trhoch, ktorý ovplyvní hodnoty aj likviditu (alebo možnosť rýchleho predaja) finančných aktív.

Takéto porovnania môžu byť v tejto chvíli len špekuláciou, ale investori sú určite znepokojení, že ocenenia stúpli príliš rýchlo a nejaká udalosť spôsobí niekedy v blízkej dobe kolaps na trhoch, takže veľké reakcie na správy, ako je tá o spoločnosti Evergrande, nie sú prekvapujúce.

Čo sa týka ďalších informácií o kryptomenách, denník The New York Times tento víkend informoval, že Rada pre dohľad nad finančnou stabilitou by mohla považovať stablecoiny (ktoré sú naviazané na reálnu menu, ako je americký dolár) za systémovo rizikové. To by ich podrobilo regulácii, čo by mohlo dramaticky ovplyvniť trh so stablecoinmi.

Realita v prípade kryptomien je taká, že dnes sú pre investorov skôr obchodnými aktívami než úžitkovým produktom. A to znamená, že keď trhy klesnú, pravdepodobne uvidíme aj pokles cien kryptomien. Presne to dnes vidíme.

Čo však nevieme, je, či dôjde k nejakému oživeniu cien kryptomien. Ak je na obzore skutočne nejaká finančná kríza, obávam sa, že bezpečným prístavom budú stabilné aktíva, ako je americký dolár, a nie kryptomeny, ktoré ešte nemajú veľkú užitočnosť.

Takisto nevieme, ako bude v čase krízy reagovať trh s kryptomenami. Budú investori panicky predávať, čo u niektorých spôsobí výzvy na doplnenie marže a pokračovanie predaja? Vzhľadom na volatilitu cien kryptomien za posledný rok si myslím, že v prípade ohrozenia finančných trhov budeme svedkami divokých výkyvov cien. Ak je to pravda, nemusí to byť posledný veľký pokles kryptomien v tomto roku.

Author: Gregoire Blanchard

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja