Čo sú decentralizované aplikácie?

Decentralizované aplikácie (dApps) sú programy, ktoré namiesto centrálnych serverov bežia na peer-to-peer sieťach a blockchainoch. V roku 2015 existovalo približne 25 dApps. S nárastom kryptomien však v súčasnosti existuje viac ako 3 600 dApps, od hier cez platformy sociálnych médií až po decentralizované finančné služby a ďalšie.

Väčšina z nich je postavená na sieti Ethereum (CRYPTO:ETH), ktorá umožňuje digitálne dohody medzi stranami, ktoré sa samy vykonávajú na základe splnenia určitých podmienok (inteligentné kontrakty).

Tieto aplikácie každý deň spracujú transakcie používateľov v hodnote takmer 500 miliónov USD (182,5 miliardy USD ročne). Čo teda stojí za náhlym nárastom popularity dApps a ako môžu priniesť bohatstvo do blockchainových portfólií investorov? Poďme to spoločne zistiť.

Ako používať dApps pri investovaní 

Zjednodušene povedané, dApps sú také populárne vďaka svojej schopnosti integrovať sa s decentralizovanými financiami a priniesť služby, ktoré boli predtým dostupné len bohatým investorom, masám. Vezmime si napríklad OpenSea.io, najväčšie svetové trhovisko na obchodovanie s certifikátmi digitálnych aktív, ako sú umenie, videá a hudba (non-fungible tokens alebo NFT).

Podobne ako fyzické umenie, aj NFT si môžu investori kúpiť, darovať ich registrovanej charite a odpísať si ich celkovú trhovú hodnotu (vrátane kapitálového zhodnotenia) ako daňový odpočet z bežného príjmu. Pokiaľ ide o transakcie s NFT, najčastejšie používanou menou je ETH. Za posledných sedem dní platforma umožnila obchodovanie v hodnote približne 500 miliónov USD.

Ďalej zvážte dApp Oasis. Investori môžu pripojiť svoje peňaženky k platforme a založiť viac ako 25 rôznych druhov zábezpek, napríklad ETH, výmenou za pôžičku aktív.

Pôžička aktív má podobu stablecoinu Dai (CRYPTO:DAI), ktorý je potom možné previesť a predať na burzách, ako je Coinbase, v pomere 1:1 s americkým dolárom, aby sa vyplatil. Takto môžu investori využiť pôžičku s nízkym úrokom na zaplatenie každodenných výdavkov, zatiaľ čo sa ich investície naďalej zhodnocujú.

Tento krok platí aj v opačnom smere. Namiesto uloženia amerických dolárov na bankový účet vo veľkej banke, ktorý prináša len 0,05 % úrok ročne, ich ľudia môžu konvertovať na DAI a požičať si ich na Oasis. Človek môže získať až 5 % úrok ročne. Nielen to, ale správa inteligentných kontraktov zabezpečuje, že zábezpeka dlžníka sa v prípade nesplácania dostane priamo k veriteľovi.

Nakoniec si pozrite KLAYswap, aplikáciu, ktorá umožňuje používateľom vymieňať svoje hlavné kryptomeny za altcoiny (decentralizované burzy alebo DEXy). DEXy zvyčajne ponúkajú mnoho rôznych typov kryptomien ako burzy, ktoré obchodujú s fiat peniazmi, a to z dôvodu prísnych regulačných požiadaviek týchto búrz.

Navyše, investori môžu využívať vlastné tokeny KSP na zabezpečenie likvidity, keď je objem obchodovania nízky, a získavať provízie, ako keby boli makléri. To všetko si nevyžaduje reguláciu, keďže KLAYswap nedrží v úschove žiadne finančné prostriedky; všetky transakcie sa uskutočňujú v peňaženkách používateľov.

Vďaka dApps môžete zbohatnúť 

Celkovo dApps predstavujú inovatívne spôsoby, ako môžu investori využívať daňové výhody darovania umeleckých diel, požičiavať a požičiavať kryptografiu, získavať fixný príjem alebo nakupovať altcoiny v nádeji na zhodnotenie kapitálu.

Existuje oveľa viac dApps, ako sú tie, ktoré sme spomenuli vyššie. Určite si teda pozrite tieto vzrušujúce novinky v rozvíjajúcom sa priestore kryptomien.

Author: Gregoire Blanchard

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.