Mali by ste investovať svoje dôchodkové úspory do kryptomien?

Kryptomeny sa stávajú čoraz populárnejšími, pretože čoraz viac investorov pridáva do svojich portfólií digitálne mince. Ak máte chuť na krypto, možno uvažujete o tom, že by ste do nich investovali na dôchodok, ak áno, nebudete sami.

Podľa nedávneho prieskumu FinanceBuzz takmer 44 % dospelých Američanov, ktorí si začali sporiť na dôchodok, tvrdí, že časť svojho hniezdneho vajíčka investovali do kryptomien. Navyše takmer polovica z tých, ktorí tvrdia, že investovali do kryptomien na dôchodok, potvrdila, že digitálne mince tvoria veľkú časť ich portfólia.

Aby sme boli spravodliví, tento prieskum sa uskutočnil medzi 1 000 dospelými, takže sotva reprezentuje celú populáciu USA. Je však zaujímavé vidieť také veľké percento respondentov, ktorí vsádzajú na kryptomeny na dlhé obdobie.

Napriek tomu zostáva otázka. Je kryptomena rozumnou investíciou na dôchodok? Alebo je lepšie vložiť svoje dlhodobé úspory inde?

Je to otázka rizika

Počas produktívneho veku je dobré agresívne investovať na dôchodok, aby ste mohli svoje peniaze zväčšiť na väčšiu sumu. Potom, keď sa blíži odchod do dôchodku, je dobré presunúť svoje portfólio na bezpečnejšie investície.

Keď hovoríme o agresívnom investovaní, máme na mysli spravidla väčšie riziko vášho hniezdneho vajíčka. Pre mnohých sporiteľov to znamená investovať do akcií alebo indexových fondov zameraných na akcie. Môže to však zahŕňať aj kryptomeny.

Pritom platí, že tak ako môžu byť rizikové akcie, kryptomeny môžu byť ešte volatilnejšie. A čo je horšie, nevieme, aká je budúcnosť kryptomien. Ak prídu regulácie, ktoré zakážu používanie digitálnych mincí ako platobnej možnosti, môže to zlikvidovať hodnotu kryptomeny.

To je riziko, ktoré možno nechcete podstupovať pri svojich dôchodkových úsporách. V skutočnosti sa vo všeobecnosti oplatí prijať stratégiu “kúp a drž” na dôchodok, pri ktorej získavate kvalitné akcie alebo iné aktíva a držíte ich dlhé roky, čím im umožníte získať na hodnote. Kryptomeny do tejto stratégie nemusia nutne zapadnúť.

Mnohí ľudia, ktorí nakupujú kryptomeny, to robia skôr krátkodobo. A keďže digitálne mince nie sú na trhu tak dlho, ťažko povedať, či je rozumné kupovať ich teraz v nádeji, že sa ich budeme držať aj o 30 rokov.

Znamená to, že by ste nemali investovať svoje dôchodkové úspory do kryptomien? Nie. Ale mali by ste do digitálnych mien investovať veľkú časť svojho hniezdneho vajíčka? Pravdepodobne nie. Kryptomeny sú stále pomerne špekulatívne, a tak bezpečnejšou stávkou môže byť ponechať si v digitálnych minciach menšiu časť svojho hniezdneho vajíčka.

Samozrejme, spôsob alokácie vašich dôchodkových aktív bude v konečnom dôsledku závisieť od vašej osobnej tolerancie voči riziku. A aby bolo jasné, neexistuje žiadna univerzálna “správna” kombinácia, o ktorú by ste sa mali usilovať.

Čo by ste však mali urobiť, je uistiť sa, že rozumiete rizikám spojeným s kryptomenami predtým, ako sa na ne vo veľkej miere spoľahnete pri financovaní svojich seniorských rokov.

Author: Gregoire Blanchard

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.