Prečo dnes Bitcoin, Ethereum a Dogecoin klesajú

Bitcoin koncom pondelka dosiahol úroveň 52 000 USD, potom sa stiahol až na úroveň 43 000 USD a teraz sa opäť pohybuje okolo 47 000 USD.

Volatilita prichádza v čase, keď sa Salvádor pripravuje na implementáciu zákona, na základe ktorého bude Bitcoin v krajine akceptovaný ako zákonné platidlo.

Médiá informovali, že salvádorská vláda rieši problémy s dopytom na začiatku zavádzania.

Cena väčšiny kryptomien v utorok ráno klesla po tom, ako niektoré v pondelok večer dosiahli nové maximá. Cena Bitcoinu (CRYPTO:BTC) klesla od poludnia EDT o približne 11 %, zatiaľ čo ceny Etherea (CRYPTO:ETH) a Dogecoinu (CRYPTO:DOGE) klesli  približne o 12 %, resp. 18 %.

Cypher Mind HQ

Pokles cien sa zrejme pripisoval volatilite trhu, ktorá sa bežne spája s kryptomenami, a tomu, že Salvádor sa dnes chystá zaviesť zákon, podľa ktorého bude Bitcoin akceptovaný ako zákonné platidlo.

Tesne pred poklesom dnes ráno Bitcoin dosiahol najvyššiu cenovú úroveň od mája na úrovni 52 000 USD. Ethereum sa v pondelok večer obchodovalo za takmer 4 000 USD, zatiaľ čo Dogecoin v jednom momente dosiahol hodnotu viac ako 0,31 USD za token.

K poklesu cien došlo v deň, keď sa latinskoamerická krajina Salvádor chystá prijať Bitcoin ako zákonné platidlo, čím sa stane prvou krajinou, ktorá tak urobí. Znamená to, že občania krajiny sa môžu rozhodnúť používať Bitcoin ako platidlo a podniky ho musia akceptovať výmenou za tovar a služby. Okrem toho budú môcť občania platiť dane v Bitcoinoch, výmeny Bitcoinov nebudú podliehať dani z kapitálových výnosov a cena Bitcoinu bude viazaná na výmenný kurz dolára.

V rámci príprav na nový zákon, ktorý má vstúpiť do platnosti dnes o 15.00 h EDT, salvádorská vláda nakúpila Bitcoin v hodnote približne 20 miliónov USD a nainštalovala 200 Bitcoin bankomatov po celej krajine. Vládne peňaženky s bitcoinmi budú pre občanov, ktorí sa zaregistrujú, nabité bitcoinmi v hodnote 30 USD. Agentúra Reuters dnes ráno informovala, že salvádorská vláda “musela odpojiť digitálnu peňaženku, aby zvládla dopyt”, keďže občania sa do peňaženiek registrujú.

Napriek týmto problémom Leah Waldová, generálna riaditeľka spoločnosti Valkryie Investments, ktorá sa zaoberá kryptomenami a správou alternatívnych aktív, uviedla, že ju dnešná reakcia trhu neprekvapila, keďže správy týkajúce sa Salvádoru už boli ocenené.

“Keď bol tento krok prvýkrát oznámený, nemal na cenu taký veľký vplyv, ako niektorí možno očakávali, možno preto, že počet obyvateľov Salvádoru je menší ako počet obyvateľov New Yorku, ale aj preto, že oznámenie bolo málo podrobné a ľudia boli na vážkach, ako sa to bude realizovať,” povedala Waldová pre CNBC. “Transakčné poplatky, čas spracovania a ďalšie prekážky tiež spôsobujú, že to vyzerá skôr ako beta test, než ako riešenie mnohých problémov, ktoré trápia chudobných obyvateľov krajiny.”

Waldová dodala, že ak ostatné latinskoamerické krajiny začnú akceptovať Bitcoin ako zákonné platidlo, mohlo by to mať za následok “parabolický” pohyb cien kryptomeny smerom nahor. Mnohí odborníci sa domnievajú, že Latinská Amerika by mohla byť zrelá na prijatie kryptomien, ktoré by pomohli zlepšiť prenos peňazí, a pre centrálne banky, ktoré sa už zaoberajú nestabilnými menami.

Hoci situáciu v Salvádore bude zaujímavé sledovať, nevidím nič, čo by zmenilo môj názor na niektoré kryptomeny.

Cypher Mind HQ

Na Bitcoin a Ethereum sa stále cítim dosť býčí. V prípade Dogecoinu som menej býčí, ale môžem uznať, že táto kryptomena sa bude pravdepodobne pohybovať spolu so širším trhom s kryptomenami a že by sa mohla posunúť vyššie, keď budú zainteresované strany pokračovať v aktualizácii siete.

Author: Mateo Dahlberg

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja