Prečo sa dnes Bitcoin, Ethereum, Dogecoin a XRP odrazili od dna

Bitcoin (CRYPTO:BTC), starý otec hnutia digitálnych mien, podľa údajov Coindesk za posledných 24 hodín vzrástol o 1 %.

XRP (CRYPTO:XRP), token úzko spojený s Ripple, vzrástol o niečo viac na 1,9 %.

Dogecoin (CRYPTO:DOGE) si pripísal 2,3 %.

A Ethereum (CRYPTO:ETH) vedie skupinu vyššie – o 3,2 %.

Cypher Mind HQ

A tak sa zdá, že ceny kryptomien, ktoré sa začiatkom tohto týždňa výrazne prepadli po tom, čo Salvádor zbabral zavedenie Bitcoinu ako národnej meny, sa vo štvrtok trochu odrážajú od lepších správ z inej krajiny — Ukrajiny.

Ako dnes ráno informuje ukrajinský denník Kyiv Post, parlament krajiny práve schválil návrh zákona, ktorý v prípade podpisu prezidenta Volodymyra Zelenského legalizuje výrobu, vlastníctvo a používanie digitálnych mien na Ukrajine na investičné účely a reguluje miestny trh s kryptomenami s cieľom chrániť používateľov kryptomien pred podvodmi. Očakáva sa, že zákon nadobudne účinnosť v roku 2022, ale najprv si bude vyžadovať vykonávacie právne predpisy, ktorými sa zmení ukrajinský občiansky zákonník a daňový zákonník, ako aj nový zákon, ktorým sa zriadi štátny register ťažby kryptomien.

Za zmienku stojí aj to, že zákon výslovne nepovoľuje používanie kryptomien ako zákonného platidla. Na tento účel sa môže používať len ukrajinská hrivna.

Odhliadnuc od tejto výhrady ukrajinský minister digitálnej transformácie Mychajlo Fedorov poznamenáva, že “len niekoľko krajín na svete legalizovalo kryptoaktíva – Nemecko, Luxembursko, Singapur [a teraz] bude Ukrajina jednou z nich”. Fedorov tvrdí, že vytvorením “priaznivých podmienok” v krajine, Ukrajina povzbudzuje podnikateľov, aby sa registrovali tam namiesto inde. “Podnikatelia budú platiť dane do rozpočtu, ale budú chránení štátom,” povedal.

To je línia, na ktorú by sa podľa mňa mali investori teraz zamerať. Podľa CNBC je Ukrajina už “piatou krajinou v priebehu niekoľkých týždňov, ktorá stanovila určité základné pravidlá pre trh s kryptomenami.” Okrem toho, že Salvádor tento týždeň inštitucionalizoval Bitcoin ako národnú menu, Kuba pred dvoma týždňami prijala zákon “o uznávaní a regulácii kryptomien”, Panama pracuje na zákone o kryptomenách a aj USA urobili krok týmto smerom, keď spomenuli kryptomeny v novom návrhu zákona o infraštruktúre v hodnote 1 bilióna USD.

Myslím si, že nie je náhoda, že v USA, rovnako ako na Ukrajine, sa zdá, že jedným z hlavných záujmov vlády v oblasti kryptomien je vymyslieť, ako tieto veci zdaniť. Čím viac krajín sa rozhodne, že kryptomena je aspoň taká dojná krava ako hrozba pre ich vlastné meny, tým populárnejšia bude kryptomena na medzinárodnej úrovni.

Author: Mateo Dahlberg

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja