Coinbase, Bitcoin a ďalšie akcie kryptomien klesajú, pretože obchodníci s opciami likvidujú

Dnešok mal byť pre populárnu kryptomenu Bitcoin (CRYPTO:BTC) významným dňom. A asi aj bol, ale nie z dôvodu, ako si všetci mysleli. Salvádor dnes oficiálne uzákonil Bitcoin ako zákonné platidlo, čo mnohých prinútilo myslieť si, že cena prudko stúpne. Namiesto toho sa cena Bitcoinu v priebehu niekoľkých hodín prepadla z približne 51 000 USD pod 43 000 USD.

Pokles Bitcoinu položil celý priestor kryptomien vrátane akcií, ako je kryptoburza Coinbase Global (NASDAQ:COIN), spoločnosti ťažiacich kryptomeny, ako sú Marathon Digital Holdings (NASDAQ:MARA) a Riot Blockchain (NASDAQ:RIOT), a fondov, ktoré sledujú kryptomeny, ako je Grayscale Bitcoin Trust (OTC:GBTC). Od 15:30 EDT tieto akcie klesli o 4 %, 8 %, 7 % a 5 %.

V júni salvádorskí zákonodarcovia odhlasovali, že Bitcoin sa stane zákonným platidlom popri americkom dolári. Hoci sa tak stalo už pred niekoľkými mesiacmi, na zavedenie takejto veci je potrebný čas. Počas tohto času sa vláda pripravovala na to, aby zákon vstúpil do platnosti dnes.

Aby sa to všetko stihlo, salvádorská vláda nakupovala bitcoiny. Prezident Nayib Bukele dnes na sociálnych sieťach zdieľal rôzne míľniky vrátane toho, koľko bitcoinov vláda nakupovala, a dokonca aj video, na ktorom si za bitcoiny kupuje kávu v miestnom Starbucks. Podľa prezidenta Bukeleho mal Salvador od 11:30 EDT v držbe 550 bitcoinov.

Na oslavu toho, že kryptomena sa po prvýkrát stala zákonným platidlom, hovorili komunity na sociálnych sieťach o tom, že si všetci kupujú 30 dolárov Bitcoinu. Medzi nákupmi Salvádoru a nákupmi drobných investorov všetko nasvedčovalo tomu, že sa dnes masívne zvýšil dopyt po Bitcoinoch, vďaka čomu mala cena vyskočiť, nie klesnúť.

Zdá sa, že to spôsobilo, že niektorí obchodníci začali byť príliš sebavedomí a zbytočne riskovali.

Podľa platformy na obchodovanie s kryptomenovými (futures Bybt – ??) boli včera nútení zlikvidovať dlhé opcie na Bitcoin v hodnote viac ako 1,2 miliardy USD. Pre porovnanie, deň predtým došlo k nútenej likvidácii len za 24 miliónov USD. Obchodníci zrejme uzavreli veľké stávky s maržou na cenu Bitcoinu a tieto stávky nevyšli.

Likvidácia viedla k masívnemu poklesu ceny kryptomien. Hoci sa cena Bitcoinu od najnižších hodnôt v čase písania tohto článku odrazila zhruba o 10 %, spoločnosti Coinbase, Marathon Digital, Riot Blockchain a Grayscale Bitcoin Trust dnes v dôsledku toho skončili v mínuse.

Domnievam sa, že dnešný deň plný udalostí na Bitcoine je poučný pre všetkých investorov – tak pre tých, ktorí nakupujú akcie, ako aj pre tých, ktorí nakupujú kryptomeny. Po prvé, pravdepodobne nikdy nie je dobrý nápad investovať s maržou. Bez ohľadu na to, ako isté sa niečo zdá, v skutočnosti nikto nepozná budúcnosť dokonale. Keby ste sa ma spýtali včera, tipoval by som, že cena Bitcoinu dnes prudko stúpne. Veľmi by som sa mýlil.

Pokiaľ neviete, čo sa stane (a ešte raz zdôrazňujem: neviete), používanie marže na nákup akcií alebo kryptomien môže viesť k finančnej katastrofe.

Môj druhý poznatok vychádza z prvého. Keďže nikto z nás nevie, čo sa stane dnes alebo zajtra, mali by sme sa usilovať o vytvorenie diverzifikovaného portfólia. Nadmerná alokácia do jednej akcie alebo kryptomeny môže našu finančnú cestu vrátiť o roky späť, ak sa danému aktívu nebude dariť. Preto by sme mali mať dostatok rôznorodých pozícií, ktoré nám umožnia vlastniť viacero víťazov, ktorí vyvážia naše určite viacero porazených.

Mimochodom, Bitcoin určite môže byť súčasťou diverzifikovaného portfólia. V skutočnosti, aj keď sa dnes nič mimoriadne nestalo, verím, že pohyb Salvadoru by mohol byť začiatkom niečoho veľkého. Je možné, že viac krajín začne nakupovať a držať Bitcoin. To by mohlo vyústiť do masívneho nárastu dopytu, ktorý by poslal cenu dlhodobo vyššie. Takže hoci dnes cena nestúpla, nebol by som prekvapený, keby sa tak stalo v nasledujúcich dňoch.

Preto by som Bitcoin ani žiadnu z týchto akcií kryptomien kvôli tomu, čo sa dnes stalo, neodpočítaval. Len sa uistite, že akýkoľvek optimizmus, ktorý by ste mohli mať v súvislosti s týmto priestorom, je podložený pevnými investičnými zásadami.

Author: Mateo Dahlberg

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.