Vždy, keď je vysoké riziko, je takmer vždy šanca na vysokú odmenu. V čase, keď regulačné orgány na celom svete potláčajú rozvíjajúci sa priestor kryptomien, existuje jedna spoločnosť, ktorú neúspechy nielenže neodradili, ale ktorej sa darí. Samozrejme, hovorím o spoločnosti Silvergate Capital (NYSE: SI), ktorej akcie za posledný rok priniesli výnos 603,8 %.
Sakra, táto kryptobanka dokonca v rovnakom období prekonala výnos Bitcoinu vo výške 477,4 %. Prečo je teda Silvergate zrazu taká populárna? Poďme to zistiť.
Veľmi jedinečná banka
Silvergate je východiskovým bodom do tajomnej kryptomenovej ríše. Spoločnosť má štyri hlavné oblasti činnosti:
- Silvergate Exchange Network (SEN), ktorá uľahčuje prevody USD medzi burzami kryptomien a inštitucionálnymi investormi
- Konverziu kryptografických peňazí krytých fiat peniazmi (stablecoiny) na USD
- Prístup k pôžičkám na aktíva v USD s nízkym úrokom, pričom dlžníci ukladajú svoje bitcoiny ako zábezpeku
Bezpečné uloženie kryptomien
Spoločnosť v súčasnosti poskytuje takéto služby 93 kryptomenovým burzám a 771 inštitucionálnym investorom, ako sú hedžové fondy. Medzi významných klientov patria spoločnosti Binance.us, Coinbase, Fidelity Digital Assets, PayPal a CME Group. Má tiež 360 zákazníkov, ktorí sa zaoberajú činnosťami, ako je ťažba kryptomien alebo budovanie decentralizovaných finančných služieb.
V druhom štvrťroku 2021 spoločnosť Silvergate sprostredkovala vo svojej sieti prevody v hodnote 239,6 miliardy dolárov, pričom zaznamenala príjmy vo výške 11,3 milióna dolárov. Oboje predstavuje výrazný nárast oproti transakciám v hodnote 22,4 miliardy USD v SEN a príjmom vo výške 2,4 milióna USD, ktoré priniesla v druhom štvrťroku 2020.
Ako každá iná banka, aj táto spoločnosť požičiava peniaze, pričom ako zábezpeku používa len časť svojich vkladov v procese nazývanom bankovníctvo s čiastočnými rezervami. Celkový objem pôžičiek sa za posledný rok zvýšil viac ako desaťnásobne a v 2. štvrťroku dosiahol hodnotu 258,5 milióna USD.
Prečo investovať práve teraz?
Podľa súčasných medzinárodných bankových predpisov (Bazilej III) musí kapitál banky predstavovať minimálne 8 % jej rizikovo vážených celkových aktív (úvery, hypotéky atď.).
Tento ukazovateľ sa nazýva kapitálový pomer založený na riziku (RBC). Zabezpečuje, aby náhly výpredaj akcií alebo nárast miery zlyhania nezlikvidoval kapitál banky v dôsledku jej finančnej páky. Čím je tento ukazovateľ vyšší, tým je banka zdravšia, ale tým menšie sú jej zisky v dôsledku menšieho pákového efektu.
Najväčšie americké banky majú zvyčajne RBC na úrovni 15 % a disponujú čistou úrokovou maržou (NIM) od 2 % do 5 %. Je však zrejmé, že Silvergate je veľmi konzervatívna banka, keďže jej RBC dosahuje neuveriteľných 48 %, pričom NIM je 1 %.
Spoločnosť má teda určite veľký priestor na to, aby zvýšila svoje výnosy. Navyše, miera zlyhania banky je približne 0 % v porovnaní s 0,05 % v prípade konkurenčných bánk.
S nárastom odvetvia decentralizovaného financovania (DeFi) v hodnote 172,15 miliardy USD majú teraz investori viac príležitostí ako kedykoľvek predtým nakupovať a držať kryptomeny a dosahovať s nimi fixný výnos. V dôsledku toho očakávame pokračujúci masívny dopyt po fiat-krypto službách spoločnosti Silvergate.
A nezabúdajte ani na jej schopnosť rozšíriť svoje úverové portfólio a zvýšiť úrokové zisky. Celkovo by som túto kryptoburzu považoval za vysokohodnotnú akciu na kúpu, a to aj pri 38-násobku zisku do budúcnosti.