Kryptografický priemysel minulý týždeň klesol v dôsledku správ o doteraz najtvrdšom zásahu Číny proti kryptomenám. Čínska vláda okrem iného odstránila medzeru, ktorú kryptoinvestori využívali na obchodovanie prostredníctvom medzinárodných búrz.
V dôsledku toho začali popredné kryptomenové burzy, ako napríklad Huobi Global a Binance, obmedzovať svoju činnosť v Číne. Huobi nebude prijímať nových čínskych zákazníkov a uviedla, že bude postupne zatvárať existujúce účty, pričom skončí do konca roka.
Používatelia sa hrnú na decentralizované burzy
Ak v tomto scenári existuje víťaz, sú to decentralizované burzy (DEX). Tak ako pri všetkom decentralizovanom, aj DEXy vylučujú z obchodovania sprostredkovateľa. A čo je v tomto scenári dôležité, nemajú rovnaké požiadavky na poznanie svojho zákazníka (KYC) ani vládne kontroly ako iné burzy.
Výsledkom je, že používatelia zaplavili DEXy, čo spôsobilo skokový nárast cien niektorých z týchto tokenov. Napríklad Uniswap (UNI) podľa údajov CoinMarketCap vzrástol o viac ako 40 %. Ceny na ďalších DEXoch, ako napríklad 1inch (1INCH) a SushiSwap (SUSHI), zaznamenali podobné skoky, hoci odvtedy ceny opäť klesli.
Je vhodný čas na nákup tokenov DEX?
Nákup akéhokoľvek tokenu bezprostredne po veľkom cenovom skoku je vždy riskantný, pretože neexistuje žiadna záruka, že bude naďalej rásť. Je tiež ťažké zistiť, do akej miery bol nárast ceny spôsobený špekuláciami.
V tomto prípade je však ešte väčší dôvod na opatrnosť. DEXy možno dočasne profitovali z čínskeho zákazu kryptomien, ale nie je jasné, čo sa stane, keď USA zvýšia svoju reguláciu.
Mohli by sme byť svedkami podobného scenára, v ktorom obchodníci ešte viac padnú do náručia DEXov. Je však rovnako pravdepodobné, že americké úrady sa pokúsia obmedziť DEXy v prospech centralizovaných platforiem, ktoré majú zavedené postupy KYC.
Napríklad začiatkom septembra denník The Wall Street Journal informoval, že SEC začala vyšetrovanie spoločnosti Uniswap. Zdroje blízke tomuto prípadu uviedli, že SEC chcela viac pochopiť DEX a spôsob jeho predaja.
Predseda SEC Gary Gensler zdôraznil, že každá platforma, ktorá obchoduje s cennými papiermi – a mnohé existujúce kryptomeny sú podľa neho neregistrované cenné papiere – sa musí zaregistrovať a dodržiavať pravidlá SEC.
A hoci to nevyzerá, že USA zájdu tak ďaleko ako Čína, je jasné, že úrady sa obávajú nebezpečenstiev v odvetví kryptomien. Gensler stojí na čele úsilia o reguláciu toho, čo označil za “divoký západ” kryptomien. Minulý týždeň pre denník The Washington Post povedal, že toto odvetvie pripomína éru divokého bankovníctva v 19. storočí, a zdôraznil, že ľuďom môže ublížiť.
Regulácia v USA sa blíži
Osobitné obavy vyvoláva decentralizované financovanie (DeFi) – ktoré ponúka rôzne finančné služby bez sprostredkovateľov. Obavy spočívajú v tom, že tieto produkty ponúkajú služby podobné bankovým, ale bez ochrany a kontroly spotrebiteľov, ktoré existujú v tradičnom bankovníctve.
Stále existuje veľa otáznikov, kam až regulačné orgány zájdu a ako by mohli reagovať investori. Jednou z výziev – ako sme videli v Číne – je globálny charakter kryptomien a obchodovania s nimi. Zatiaľ nie je jasné, ako by mohli úrady kontrolovať platformy mimo USA, hoci niekoľko búrz, ako napríklad Binance a FTX, už má špecifické stránky pre USA, aby spĺňali americké pravidlá.
Jasné však je, že zvýšená regulácia zo strany USA je nevyhnutná. A nie je ani ďaleko. Podľa portálu Bloomberg.com sa očakáva, že predstavitelia ministerstva financií v najbližších týždňoch oznámia politický rámec.
V ňom sa riešia obavy týkajúce sa stablecoinov a ďalšie odporúčania pre dohľad nad kryptomenami. V kombinácii s Genslerovými komentármi sa zdá, že existuje zhoda v tom, že krypto nemožno dlhšie ignorovať.