Peru bude spolupracovať s centrálnymi bankami Indie, Hongkongu a Singapuru

Prezident Centrálnej rezervnej banky Peru Julio Velarde uviedol, že Peru sa zapojí do celosvetovej súťaže o vytvorenie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC).

Na výročnej konferencii vedúcich predstaviteľov v Lime povedal: ,,V súčasnosti je v platnosti zákon o bankách: “Som presvedčený, že platobný systém, ktorý budeme mať na svete o osem rokov, bude úplne odlišný od súčasného systému… Je veľká pravdepodobnosť, že aj bankový systém sa radikálne zmení.”

Velarde tvrdil, že Peru má v úmysle spolupracovať s centrálnymi bankami krajín, ktoré sú v zavádzaní CBDC ďalej. Pre krajiny, ktoré majú centrálne banky, je CBDC digitálnou verziou ich fiat meny.

Byť prvým a riskovať takéto veci by bolo podľa Velardeho príliš riskantné, ale dodal: “Nechceme však zaostávať.” Aj keď zaostávame za Mexikom a Brazíliou, sme prinajmenšom na rovnakej úrovni alebo dokonca pred ostatnými krajinami našej veľkosti.”

Cypher Mind HQ

V súčasnosti 87 krajín (ktoré predstavujú viac ako 90 % svetového HDP) skúma CBDC a sedem z nich už začalo s vlastnými CBDC. Podľa Atlantickej rady. V máji 2020 uvažovalo o vytvorení CBDC len 35 krajín.

Nový dôraz na digitálne aktíva bol vzkriesený v celej oblasti, keď Salvádor 7. septembra prijal Bitcoin ako legálnu hotovosť.

Očakáva sa, že v Mexiku a Brazílii budú CBDC zavedené do roku 2023, zatiaľ čo na Bahamách už CBDC pre piesočné doláre existuje.

Hoci indická centrálna banka Reserve Bank of India má v úmysle začať zavádzať digitálnu rupiu do konca roka, dáva si načas, aby zabezpečila správny priebeh zavedenia. Budúci partneri Peru v oblasti rozvoja CBDC

Podľa guvernéra Reserve Bank of India Šaktikanta Dasa “sme v tomto smere naozaj opatrní, keďže ide o úplne nový produkt, a to nielen pre RBI, ale aj na medzinárodnej úrovni”. Das to povedal v auguste pre televíziu CNBC.

Digitálny hongkonský dolár zvažuje aj hongkonský menový úrad, aby využil potenciálne výhody pri cezhraničných maloobchodných transakciách v tomto meste.

V rámci svojho programu “Project Orchid” odhalil zámery súkromne produkovaného retailového CBDC aj singapurský menový orgán. Podľa vedúceho oddelenia digitálnych mien v Čínskej ľudovej banke Čína doteraz spracovala celkovo 62 miliárd digitálnych jüanov.

Author: Michael Ellis

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja